Cítim asfalt idú voľby

Rozhodol som sa napísať tento príspevok nakoľko opätovne sa v meste asfaltuje a „komentuje“ a mám takú potrebu vysvetliť ako to celé funguje.

Minulý rok sme na mestskom zastupiteľstve schválili plán kompletnej rekonštrukcie chodníkov a ciest v správe mesta. Celková suma na infraštruktúru bola vyčíslená na cca 980 tisíc Eur. Samozrejme toľko peňazí v pokladnici nemáme a teda sme (poslanci) rozhodli rozdeliť tento projekt na niekoľko rokov. Prvá etapa sa realizovala minulý rok v sume 212 128,19 Eur, druhá pokračuje tento rok kde sme vyčlenili 408 992 Eur. Táto suma je preto vyššia, lebo je v nej zahrnutý príspevok z dotácie úradu vlády 129 000 Eur, ktorý sa nám podarilo získať a asi 107 000 Eur bol zostatok z minulého roka. Začali sme postupne s najfrekventovanejšími chodníkmi a postupne sa urobia všetky.

Prečo sa však realizujú práce v Októbri ? Pred voľbami ? No určite to nemá s voľbami nič spoločné. Tak to proste funguje a nielen v Revúcej. Najskôr je potrebné mať na stole záverečný účet mesta za predchádzajúci rok aby sme vedeli koľko peňazí máme k dispozícii. Záverečný účet sa predkladá na rokovanie zastupiteľstva v mesiaci apríl a podľa zákona sa musí schváliť do 30.6. príslušného roka. Na základe toho zistíme, koľko finančných prostriedkov môžeme vyčleniť na opravu chodníkov a ciest. Je to suma každý rok vyššia ako 200 tisíc Eur a to znamená verejné obstarávanie, ktoré trvá tri mesiace nakoľko je to nadlimitná zákazka. A máme tu mesiac September/Október kedy sa začne s realizáciou. Voľby sú väčšinou v Novembri a skoro každý rok čo je únavné nielen pre voličov ale aj kandidátov. Verejné obstarávanie má (okrem toho že trvá tak dlho) ešte jednu nevýhodu. Neviete ovplyvniť víťaza, vyhráva najnižšia cena čo nie je vždy najšťastnejšie riešenie, lebo podľa mňa je to na úkor kvality. Navyše neviete pri VO uprednostniť miestnych dodávateľov a podporiť región.

Čo sa týka úseku hlavnej cesty M.R. Štefánika - prieťah mestom. Tak tam som narazil na problém, ktorý zatiaľ neviem vyriešiť. Situácia je taká, že verejné obstarávanie (VO) bolo zo strany VÚC BBSK riadne podané a už aj ukončené. VO sa realizovalo na základe zmluvy o budúcej zmluve medzi VÚC BBSK a Slovenskou správou ciest. Takže VO ukončené, 5 pracovných skupín čaká v Banskej Bystrici na realizáciu projektu za 8,6 milióna Eur (je to projekt na opravu ciest v okrese Revúca), ktoré však zatiaľ nie sú. Ministerstvo financií k dnešnému dňu túto sumu neuvoľnilo ani napriek mnohým urgenciám z mojej strany, zo strany predsedu VÚC BBSK ako aj odporučenia z UHP - Útvaru hodnoty za peniaze. Úlohou UHP je zvyšovať hodnotu, ktorú za svoje peniaze verejnosť dostáva a cieľom je posilniť orientáciu na výsledky pri rozhodovaní o verejných politikách, reguláciách, investíciách a prevádzke štátu. Podstatou hodnoty za peniaze je posúdiť, či peniaze daňovníkov budú skutočne vynaložené najlepšie ako je možné pre dosiahnutie stanoveného cieľa.

Je to obrovská škoda, lebo o chvíľu padne termín začiatku realizácie projektu a všetko sa zruší. Ocitneme sa tam kde na začiatku a po zime nás čaká zase rozbitá hlavná cesta. Paradoxne Bratislavský samosprávny kraj dostal sumu okolo 8 miliónov Eur na podobný projekt ešte v Auguste.

 

Ing. Július Buchta

 

 

 

Pre pridanie príspevku sa musíte prihlásiť

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookies. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie. Súhlasím